f
s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP
Jak vybrat správné vybavení na kite

Kitesurfing a vybavení, jak vybrat správné vybavení na kite.

Kitesurfing a vybavení, jak vybrat správné vybavení na kite.

Nákup prvního kitového vybavení je pro většinu lidí velkým krokem a může být obtížné se rozhodnout, jakou značku a model si koupit. Dáme vám tipy jak se vyhnout chybám při nákupu a pomůžeme vám vybrat to nejvhodnější vybavení.

Existuje mnoho různých značek pro kitové vybavení z nichž jsou některé dražší a jiné cenově dostupnější. Záleží především na osobní volbě a na tom, aby vám vybavení vyhovovalo, měli jste možnost si ho vyzkoušet a jste s ním opravdu spokojeni.

Zákazníci naší kitové školy mají automaticky možnost využít skvělých slev na veškeré kitové vybavení z našeho eshopu.

Můžete vybírat kity z nejlepších značek na světě Ozone, North, Mystic a Brunotti které můžete vyzkoušet v naší škole. V půjčovně máme ty nejnovější modely kitů a prken a po absolvování kurzu si můžete svůj oblíbený kite odkoupit za velmi výhodné ceny. Stejně tak našim studentům poskytujeme slevu na trapézy, helmy, neopreny až po oblečení značky Mystic.

“Než se rozhodnete koupit si vlastní vybavení, otestujte toho co nejvíce.”

Jaké jsou důležité tipy pro výběr vybavení u začátečníků?
 • Než se rozhodnete koupit si vlastní vybavení, otestujte toho co nejvíce.
 • Nekupujte příliš malou desku pro vaši velikost, raději volte větší.
 • Pro začátek jezděte se strapy a ne s pevným vázáním.
 • Držte se jedné značky při koupi kitů.
Trapéz

Trapéz je nedílnou součástí vybavení kitera a to velmi důležitou. Musí být pohodlný, aby při kitování nepůsobil jako rušivý element. Měl by tím pádem dobře sedět na těle, neměl by nikde tlačit a neměl by kitera příliš omezovat v pohybu. Častokrát je to první věc, kterou si koupíme, takže vyzkoušení věnujte dostatečnou pozornost. Doporučujeme si ho pořídit i když zatím jen testujete nebo si půjčujete kity. Vzhledem k tomu, že trapézy nejsou příliš drahé, je vždy možné si později koupit jiný, pokud máte při jízdě pocit, že vám nevyhovuje.

Prkno
Jakou velikost prkna mám zvolit?

Velikost desky závisí na vaší hmotnosti a výšce. Velikosti prkna se nejčastěji pohybují mezi 133 cm a 145 cm, u každého prodejce najdete tabulku velikostí k příslušnému prknu a podle toho můžete vybírat, nebo se nejlépe poradit přímo s prodejcem. Obecně zkuste na začátku jít s větším prknem, protože to usnadní jízdu po větru za slabého větru.

Jakou velikost prkna mám zvolit?

V závislosti na tom jaký styl jízdy preferujete se rozlišují prkna na:

 • Twin-tip board je nejběžnějším prknem a lze jej použít téměř v jakékoli kiteboardingové disciplíně. Používá se ve stylu freestyle, freeride, race a wake.
 • Wake style desky nejsou optimální pro začátečníky, ale jsou nejvhodnější pro pokročilé jezdce ve stylu jízdy wakestylu. (board s pevným vázáním). Prkno má větší rocker (prohnutí) a proto se s ním hůře nastoupává.
 • Surf je ideální prkno pro jezdce, kteří chtějí vyrazit na vlny a nebo si rádi užívají absolutní svobody. Freestyle stapless je královská disciplína kitování.
 • Foil / Hydrofoil board je nejrychlejší deska, kterou můžete získat. Díky hydradinamickému tvaru, se deska dostane nad vodu a eliminuje odpor vody. Tato deska je dobrou volbou pro závodní kiteboardisty nebo je často používána ve velmi slabém větru.

Klasické desky (twin-tip) mají různé tvary, rocker, flex a tuhost, proto je také typ desky důležitý. Začátečníci vybírejte prkna z kategorie Freeride, která je vždy uvedena u popisku prkna. Mají umírněný rocker a flex, což vám odpustí chyby a je téměř do všech podmínek. Opět doporučujeme, pokud máte možnost, si nějaké prkna vyzkoušet. Někteří lidé totiž preferují tvrdší než pružnější desky, a proto je důležité vědět a vyzkoušet si desku v různých podmínkách. Začátečníkům doporučujeme držet se jízdy se strapy – poutko do kterého jen vsunete nohu, protože jsou mnohem bezpečnější. Pokud nezačínáte s freestylovými triky, nemá význam kupovat pevné vázání.

Kity

Nákup veškerého nového vybavení je vždy velká investice. U nového draka + bar očekávejte, že zaplatíte 1 000–2 000 EUR (v závislosti na velikosti a značce). Doporučujeme si tedy kity otestovat a zvolit správnou velikost a tvar.

Jakou velikost kitu zvolit?

Velikosti kitů jsou hodnoceny podle oblasti, kde je látka v metrech čtverečních. Při výběru velikosti kita byste měli myslet na to, kde budete nejvíce kitovat a jaké jsou na spotu větrné podmínky. Dále se to bude odvíjet od vaší váhy a typu kita. Záleží také na tom, zda si chcete koupit sestavu 2 nebo 3 kitů. Pro většinu lidí je nastavení 9,12 m nebo 7,9,12 m dobrým začátkem a pokrývá velký rozsah větru. Pokud budete jezdit většinou ve slabším větru, posuňte velikosti o 1 nebo 2. Samozřejmě i váha jezdce hraje roli. Rozhodně se s námi poraďte než kity koupíte.

Pokud víte, že vaší hlavní destinací na kitování bude naše egyptská El Gouna, doporučujeme volit spíše větší velikosti kitů. Jsou tu dny kdy fouká opravdu silný vítr kolem 25 uzlů, ale z větší části je průměrný. Průměrná síla větru je zde kolem 14-17 uzly. Vítr je zde stálý a po většinu roku v El Gouně fouká Cross-onshore, což je úplně nejlepší a nejbezpečnější směr větru.

Jaký typ kitu zvolit?

Rozlišujeme tři druhy kitů a to Bow kite, Hybrid kite a C kite. Na pohled mají tyto kity odlišné tvary podle kterých je poznáte.

Bow Kite
Ideální a bezpečný kite pro začátečníky je Bow kite. Oproti C kitům je tvar více plochý. Je vhodný pro mnohem větší rozsah větru, lze ho snadno a rychle odstartovat i z vody a použít až na velmi pokročilou úroveň. Bow Kity mají největší hang time, což znamená že jsou konstruované na vysoké polety s hladkým dopadem. S Bow Kitem nikdy nešlápnete vedle.
Značka Ozone Kite nabízí jeden z nejoblíbenějších modelů na světě, kterým je Ozone EDGE. My EDGE milujeme a vřele bychom ho všem doporučili.

Hybrid kite
Je ideálním kompromisem mezi Bow a C kitem. Některé hybridní kity budou více podobné C kitům a jiné blíže Bow kitům. Pokud se chystáte koupit si hybrida, rada je zaměřit se na něco co je blíže Bow kitu. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, kterému spektru je hybridní kite vice podobný je, že se podíváte na jeho tvar. Hybrid kite využijí většinou už zkušenější jezdci, kteří chtějí vyzkoušet první kite loopy (protočení kita ve vzduchu). Obecně jsou Hybrit kity rychlejší ale z vysokých skoků bude dopad podstatně tvrdší oproti Bow kitu.
Značka Ozone Kite nabízí model Ozone ENDURO. Který má 3 možnosti nastavení. Je to univerzální kite ale v praxi možnosti nastavení ocení zkušený jezdec.
Za zmínku stojí rozhodně Ozone CATALYST, který prošel inovací a v dnešní době je verze 3, která všechny velmi mile překvapila. Z kita na kterém se nejlépe naučíte se stal kite na kterém si i velmi příjemně zajezdíte i když už jste zkušenější jezdec. Na Ozone CATALIST většinu času učíme naše studenty.

C kite
Tyto freestylové kity, které obvykle používají jezdci, kteří se zaměřují na wake style. Jsou zábavné a velmi rychlé pro jezdce, kteří skáčou unhooked (bar není zaháknutý do háku na trapézu). Pro klasický styl ježdění to až tak zábavné není. C kite poznáte podle tvaru, který je zaoblený do písmene C. Začátečníkům nedoporučujeme, protože jsou zbytečně nebezpečné ve srovnání s jinými typy draků.
Ozone Kite dělá model Ozone AMP, který nahradil legendární model Ozone C4.

Foil Kite
Jak je z názvu vidno jsou to kity určené většinou pro jízdu na foilu. Jsou to kity, které se nenafukují pumpou ale nafouknou se sami když je nastartujete. Mají uzavřenou přední stranu kitu, aby se dal kite znovu nastartovat po pádu do vody. Někdo foilové kity používá do velmi slabého větru. Za nás je to v dnešní době už nesmysl. Nafukovací kity se už dělají téměř stejně lehké a navíc jsou rychlejší a zábavnější.

Jaké kity Ozone by jsme vám doporučili?

Ozone Edge – Bow Kite

 • Perfektní kite pro velké skoky
 • Obrovský rozsah větru
 • Dloooouuuhý hangtime
 • Vysoký výkon
 • Skvělá stoupavost
 • Odolné zpracování
 • Vyšší pořizovací cena

Ozone ENDURO – Hybrid kite

 • Široké využití – FREERIDE, WAVE, FREESTYLE
 • Otevřené C – hybridní konstrukce
 • Perfektně reaguje na poryvy – výkon řídíte polohou baru bez nutnosti trimování
 • Při odstřelení jednoduchý restart přímo z vody
 • Velký rozsah větru

Pokud stále váháte jaké vybavení zvolit, kontaktujte nás a my vám pomůžeme vybrat to nejlepší vybavení pro vás.

Váš tým Kite El Gouna

You don't have permission to register